Як пережити втрату близької людини?

 «Чому ти загинув, а я живий?» 

Коли людина втрачає когось із найближчих, може сформуватися синдром «вцілілого». Це відчуття провини через загибель родичів чи друзів та беззаперечна впевненість: «якби я повівся інакше, ти міг би вижити».
 
«У такій ситуації фахівець допомагає розірвати минуле та теперішнє. Так, синдром «вцілілого» формується в думках. Той, хто лишився в живих, свою «провину» зазвичай фіксує в одній точці. І вважає, що якби міг повернутися назад і саме у той момент щось змінити – наслідки були б іншими. Психологи працюють над розривом цього зв’язку», – пояснила у прямому ефірі на сторінці Безбар’єрності та Координаційного центру КМУ / Mental Health UA психологиня, учасниця проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни» Тетяна Єрмолаєва.
 
Близькі люди теж можуть допомогти подолати цей синдром. Твердо й спокійно проговорювати: «Твоєї провини в тому, що сталося, немає». Як не дивно, найбільш дієвими є прості речі та прості слова.
 
Як пережити втрату?

— зберігати контроль за своїм життям

— дотримуватися режиму дня

— піклуватися про себе

— виділити дозований час на горювання

— не перебільшувати з візитами на кладовище

— подякувати людині, яку втратили, попрощатися та відпустити

— навчитися приймати допомогу інших

Відеоролик про те, як пережити втрату близької людини: https://fb.watch/lLl7_obX38/

Цикл ефірів з фахівцями відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олени Зеленської.

Записи усіх ефірів доступні за цим лінком: bit.ly/46rKBix

Більше порад із самопідтримки та турботи про інших – за посиланням: bf.in.ua/turbota
 
#тияк #mentalhealth #психічнездоровя

#bezbariernist #безбарєрність #barrierfree