Щодо повідомлення RASFF №2023.8800-fup17

Первомайським районним управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби від 18.01.2024 № 11.1.3-21/1282 щодо інформаційного повідомлення, отриманого по системі швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 15 січня 2024 року № 2023.8800-fup17 (далі —
повідомлення RASFF).
Відповідно до повідомлення RASFF, у жасмині (походженням з Китаю), який використовувався у різних чайних сумішах, що експортувались з Федеративної Республіки Німеччини (виробник: Kirchner, Fischer & Co., Elmshorn) до України (отримувач: ТОВ «Світ Чаю», вул. Гайдара 50, офіс 7, м. Київ, 01033), виявлено залишки пестицидів, включаючи хлорпірифос.
За інформацією, наданою компетентним органом ФедеративноїРеспубліки Німеччини, термін придатності усіх продуктів, що зазначаються у повідомленні RASFF №2023.8800 уже закінчився.
Відповідно до повідомлення RASFF — виявлено залишки пестицидів, включаючи хлорпірифос є діючою речовиною багатьох інсектицидів широкого спектра дії. Це контактний інсектицид призначений для знищення чималого спектру шкідливих комах і кліщів — потрапляючи в організм комахи через дихальні шляхи, паралізує її нервову систему. Також він є дуже
токсичним для людини та більшості видів тварин.
Хлорпірифос діє на нервову систему людини. Вчені дослідили, що хлорпірифос може впливати на зниження рівня IQ, втрату робочої пам’яті, порушення уваги та затримку розвитку моторики. Також може спричиняти гостре отруєння пестицидами і призводити до судом, паралічу дихання та навіть до смерті.
Повідомлення направляється в порядку інформування та вжиття відповідних заходів, передбачених законами України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» та «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Відповідно статті 20 Законам України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини та письмово повідомити компетентний орган про вжиття відповідних заходів.
У разі виявлення вищезазначеної харчового продукту, споживач та/або оператор ринку, діяльність якого пов’язана з обігом зазначеного харчового продукту, негайно повідомляти Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на електронну адресу: veterinar_kroz@ukr.net, або prv_dpss@dpssmk.gov.ua.