Африканська чума свиней (далі- АЧС) — контагіозне вірусне захворювання домашніх та диких свиней, яке характеризується гарячкою, температура тіла підвищується до 42 грд.С, спостерігається слабкість , пригнічений стан. свині більше лежать, важко дихають, неохоче поїдають корм. Видимі слизові оболонки гіпереміровані, різко виражене посиніння шкіри в ділянках вух, живота, під щелепами та в паху. Часто відмічаються запори або проноси. Свині гинуть через 1-3 доби після захворювання.
АЧС продовжує поширюватись в Європі. На півночі Швеції виявили заражених диких кабанів, у Польщі були виявлені нові випадки зараження свиней. За перше півріччя 2023 році у Європі спалахів АЧС більше , ніж у 2022 році. За цей період 22 держави повідомили про спалахи АЧС серед домашніх свиней ( по даним ВООЗ – 337 спалахів). Серед диких кабанів 16 країн повідомили про 3331 спалах АЧС із загальним числом 5292 випадків. Драматична ситуація відносно хвороби в Балканських державах ( Боснія та Герцеговина) довелось забити понад 15 тис. свиней.
Станом на 01.10.2023 року в Україні Держпродспоживслужбою зареєстровано 25 випадків АЧС: Вінницька обл. 1, Волинська 1, Дніпропетровська 2, Закарпатська 2, Київська 6, Полтавська 2, Миколаївська 1. Не минула неприємність і наш край ( Первомайський район, Врадіївська ТГ-інфікований об’єкт).
З метою запобігання поширення хвороби та захисту території громад, господарств, недопущення занесення вірусу АЧС забороняється:
- перевезення, переміщення та реалізація тварин без відповідних супровідних ветеринарних документів;
— проводення забю тварин без дозволу ветеринарної служби, забій проводити лише в присутності ветеринарного лікаря;
— ввезення домашніх і диких тварин, продуктів їх забою і всіх видів кормів з території епізоотичного осередку та із зони захисту.
При підозрі на захворювання свиней африканською чумою незалежно від типу господарства, форми власності господарства господарі зобов’язані негайно повідомити про виниклу підозру спеціалістів державної ветеринарної медицини району та виконати наступні заходи:
- ізолювати хворих та підозрілих на захворювання свиней у тому ж приміщенні, де вони знаходились;
- припинити забій і реалізацію тварин усіх видів.
Закритий режим роботи свиногосподарств, висока санітарна культура їх ведення та зберігання повноцінної годівлі свинопоголів’я дасть можливість захистити тварин від зараження.