02.11.2024 на території балки за 2 км від с. Покровка, Казанківської ТГ, Баштанського району, Миколаївської області виявлено 6 трупів свиней віком 2-6 місяців.
Відповідно до звіту про результати дослідження від 03.11.2024 № 002237 п.м./24 Миколаївській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби м. Миколаїв в зразку патологічного матеріалу (трубчата кістка від свині) виявлено ДНК вірус АЧС (африканська чума свиней).
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС 04.11.2024 проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Казанківській селищні раді, Баштанського району (протокол № 1), рішенням якої затверджено план заходів щодо недопущення поширення та ліквідації АЧС та визначено межі епізоотичного вогнища, зони захисту та зони нагляду.
На території Кривоозерської територіальної громади відповідно до рішення від 31.10.2024 №10 Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кривоозерській селищні раді Первомайського району розпочато сорокаденний відлік до зняття карантину по двох випадках захворювання на африканську чуму свиней (встановлені відповідно до рішень ДНПК при Кривоозерській селищній раді від 07.09.2024 №5, та від 13.09.2024 №6).
Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертається до суб’єктів господарювання всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з вирощуванням та/або утриманням свиней на постійному дотримані заходів профілактики щодо недопущення АЧС свиней.
Африканської чуми свиней (АЧС) є однією із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, що призводить до значних економічних збитків, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств всіх форм власності, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для блокування її розповсюдження, хоча вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Що необхідно знати пересічному громадянину про африканську чуму свиней (АЧС):
1) людина опосередковано (забруднившись матеріалом від хворої, загиблої чи забитої свині) може перенести заразу на іншу територію, де є сприйнятливі тварини;
2) збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом.
Що мають знати власники тварин про африканську чуму свиней (АЧС)? АЧС — це:
- гостра (ознаки хвороби розвиваються дуже швидко);
- висококонтагіозна (надзвичайно заразна);
- інфекційна (здатна до зараження, тобто може передаватись від однієї сприйнятливої тварини до іншої);
- вірусна (на збудник не діють антибіотики, тому не має лікування);
- хвороба (хворобливий стан організму — тварина виглядає підозріло, не так як завжди);
- хвороба свиней (хворіють домашні та дикі свині).
Як відбувається зараження свиней:
- шляхом безпосереднього контакту та опосередковано:
- через ґрунт, не знезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби;
- диких кабанів, бродячих тварин, птахів, мух та обслуговуючий персонал;
- при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.
Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС у господарство, необхідно:
- утримувати свиней в приміщенні, дотримуючись закритого режиму роботи;
- не дозволяти відвідувати господарство стороннім особам;
- не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
- не купувати тварин у місцях стихійної торгівлі;
- не утримувати свиней в домашніх господарствах мисливцям, працівникам лісу та працівникам свиноферм;
- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою.
Первомайське районне управління Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає власників тварин дотримуватись вимог щодо утримання свиней та вчасно в разі виявлення захворювання, або підозри на нього повідомляти Кривоозерський відділ ветеринарної медицини Первомайської районної лікарні ветеринарної медицини за телефоном 2-26-84.
В разі запитань, звертатися до Первомайського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на e-mail: veterinar_kroz@ukr.net або prv_dpss@dpssmk.gov.ua, також за телефоном 2-20-57.