Американський білий метелик

Американський білий метелик дуже красивий на вигляд – білосніжний, із шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовто-коричневими цяточками на крилах. Голова, груди, ноги і черевце вкриті білими волосинками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самиць – дворядно-пильчасті нитчасті. Розмах крил метелика 25–36 мм (іноді 40–50 мм), довжина тіла 9–15 мм. Метелики літають тільки вечорами та вночі. Не зважаючи на зовнішню красу, це надзвичайно агресивний шкідник, який уражує більше 250 видів культур.

       Шкоди зеленим насадженням завдає гусінь АБМ, яка харчується епідермісом листя, скелетуючи його, не залишаючи навіть жилок. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого вони обплітають дерева павутиновими гніздами. Так вони захищають себе від впливу зовнішніх факторів та забезпечують можливість розмножуватися. При відносній вологості повітря понад 50% їх розвиток гусені пригнічується, а іноді приводить навіть до їх загибелі.

       Якщо з метеликом не боротися, він буде збільшувати чисельність, умертвляти насадження, і така загроза цілком реальна. Якщо впродовж 2-3 років дерево буде повністю об’їдатися, це приведе до ослаблення його  захисних функцій, і тоді його донищать так звані «вторинні шкідливі організми» – інші комахи та інфекції. Чи не єдиним доступним методом боротьби в умовах населених пунктів є агротехнічні заходи -це зрізання та спалювання гілок з гніздами, видалення мертвої кори, обмазування стовбурів вапном, обкопування дерев відповідно до проекції крони. Можливе застосуванні ловчих поясів із картону чи гофропаперу.

Обприскування проти шкідника слід проводити коли гусениці перебувають у молодших віках. Для досягнення максимальної ефективності у боротьбі з АБМ важливо застосовувати повний комплекс заходів.

Управління фітосанітарної безпеки вкотре нагадує, що при проведенні захисних обробок слід використовувати пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

          Поширюється шкідник з деревиною, тарою, транспортними засобами, що переміщуються з зон поширення, а також шкідник добре мігрує самостійно. Такі об’єкти регулювання обов’язково повинні проходити фітосанітарний контроль. Відповідно до статті 12 Закону України «Про карантин рослин», особи діяльність яких пов’язана з вирощуванням та обігом об’єктів регулювання, зобов’язані виконувати фітосанітарні правила та здійснювати локалізаційно-ліквідаційні заходи.

Управління фітосанітарної безпеки. Головне управління

Держпродспоживслужби в Миколаївської області                                                                       О..ХАБА