Ящур та блутанг: що варто знати та як запобігти інфікуванню свійських тварин небезпечними хворобами!

В країнах ЄС зафіксовані спалахи вірусу ящуру та блутангу. Як наслідок, це високі ризики занесення хвороб на територію України, в тому числі і на територію Миколаївської області.

  Ящур – небезпечне вірусне транскордонне захворювання свійських і диких парнокопитних тварин. Хвороба вражає велику рогату худобу, свиней, овець, кіз, інших парнокопитних жуйних тварин.

Проявляється  хвороба підвищенням температури тіла, млявістю, втратою апетиту, рясною слинотечою, виразками на слизовій оболонці ротової порожнини, язика, носа та на шкірі біля ратиць, у корів на вим’ї, а молоді тварини гинуть безсиптомно.

Блутанг – це інфекційне трансмісивне вірусне захворювання. Вірус блутангу вражає всіх жуйних тварин, частіше овець та велику рогату худобу.

До клінічних ознак блутангу належать: лихоманка, слинотеча, набряк губ, запально-некротичне ураження ротової порожнини, ціаноз язика, кон’юнктивіт, почервоніння та гангрена дійок, аборти.

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з утриманням та вирощування тварин, на  постійне забезпечення закритого режиму роботи вашого господарства, а саме:

1) охоронно — обмежувальних заходів при перевезеннях (переміщеннях) тварин, продукції тваринного та рослинного походження, а також контролю за формуванням ферм, стад, отар тощо;

2) обов’язкового профілактичного карантинування тварин, які надходять в господарство;

3) контролю за станом здоров’я тварин на усіх етапах їх утримання, у тому

числі при карантинуванні тварин, які надходять у господарство;

4)   регулярного очищення й дезінфекції приміщень, інвентарю, територій;

5) забезпечення обслуговуючого персоналу спецодягом, взуттям і предметами особистої гігієни;

6) обмеження доступу на тваринницькі ферми сторонніх осіб, обов’язкової наявності санпропускників, дезбар’єрів, огородження;

7) переміщення тварин має відбуватися тільки за наявності супровідних ветеринарних документів.

На позачерговому засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Миколаївській військовій адміністрації прийнято рішення відповідно до  протоколу № 3   від 27.05.2025 про створення міжвідомчої спеціальної групи швидкого реагування обласного рівня для реалізації заходів, спрямованих на недопущення поширення та ліквідацію захворювання тварин  на ящур та/або блутангу на території Миколаївської області.

У разі  запитань звертатись на електрону  адресу: veterinar_kroz@ukr.net;  prv_dpss@dpssmk.gov.ua,   за  тел. 7-53-58 та/або 2-20-57 Первомайського  районного  управління Головного  управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Також корисну інформацію можна дізнатися на офіційному сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївської області https://dpssmk.gov.ua/ та мережі фейсбук за посиланням https://www.facebook.com/Mykolaivdpss/