Кривоозерське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує, та акцентує вашу увагу про те, що з початку 2021 року на території Миколаївській області зареєстровано випадок високопатогенного грипу птиці який підтверджений Миколаївської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби та оголошено територію с. Лимани, Галицинівської сільської ради Миколаєвського району (Вітовського) Миколаївської області неблагополучною по високопатогенному грипу птиці і встановлено карантин. На сьогоднішній день відмічається напружена епізоотична ситуація щодо грипу птиці як в Європі, так і в Україні. В 2020 році виявлено 9 випадків грипу птиці Вінницькій (1), Миколаївській (5) Київській (2) та Херсонській (1). З початку 2021 року виявлено 3 випадки в Миколаївській (1) та Київській (1), Херсонській (1).
28 лютого поточного року на території Національного природного парку «Нижньодніпровський» Олешківського району Херсонської області в річках Конка та Гнилуша було виявлено тіла 20-ти лебедів, де було встановленно діагноз високопатогенному грипу птиці.
В котре нагадуємо що, Грип птиці – носить неймовірні економічні збитки та відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.
Аналіз шляхів міграції диких перелітних птахів вказує, що Україна розташована на перетині кількох міграційних шляхів перелітних птахів, тому ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами з неблагополучних країн, територій та зон існує постійно. Під час весняної і осінньої міграції та в роки аномально теплих зим цей ризик істотно підвищується.
Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно – найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання – своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.При цьому основним завданням власників птиці є забезпечення постійного дотримання вимог біобезпеки в господарствах та своєчасне повідомлення про захворювання/загибель птиці.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні забезпечувати виконання Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини України від 19 грудня 2006 р. № 100, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 січня 2007р. за № 42/13309, які передбачають мінімальні стандарти біобезпеки, яких повинні дотримуватися власники птиці в особистих селянських господарствах, рекомендації до утримання птиці, комплектації своїх господарств птицею, а також вимог до власників птиці з метою попередження занесення гостроінфекційних хвороб птиці, зокрема:
– при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
– щоденно проводити клінічний огляд птиці;
– забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
– мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
– птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
– не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
– не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
– проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал.
Що станеться коли не повідомити про хворобу?
Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.
Контакти при будь-якій підозрі:
тел.: 2-20-57; 2-26-49; 9-14-50; veterinar_kroz@ukr.net
Кривоозерське міжрайонне
управління Головного управління
Держпродспоживслужби в
Миколаївській області