У сучасному світі грип є однією з небагатьох інфекцій які представляють серйозну загрозу для людства. Його вплив на птахівництво (знищення поголів’я птиці, накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, додаткові ветеринарно-санітарні заходи) призводить до суттєвих економічних збитків як в розвинених країнах, так і у країнах, що розвиваються.
Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем.
Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через гнізда, вигули, при контакті із зараженими предметами догляду, а також трупами або тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями.
Поширення інфекції серед птахів збільшує ймовірність прямої її передачі людям при безпосередньому контакті з інфікованими (або мертвими) дикими (або свійськими) птахами або через заражену землю та воду. Основне джерело вірусу в природі- мігруючі водоплавні птахи, вони є менш чутливі до інфекції.
Вірус грипу птиці здатний тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 4 °С кілька тижнів, а при -60 °С зберігає активність протягом декількох років, гине при температурі 56 °С за 1-3 год., при 600С за 10-30 хв., при 700С за 2-5 хв. На інфікованому пір’ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18-20 діб.
Вірус надійно знешкоджує 2%-й їдкий натр, 3%-й розчин хлорного вапна, 5%-й креолін, 5%-й фенол, 2%-й формальдегід, 2%-на азотна кислота, 2%-й ефір, 2%-й хлороформ протягом 10-30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50-55 год.
Ознаки хвороби загальні для всіх видів птахів: відмова від корму і води; підвищення температури тіла; пригнічення; порушення координації рухів, парези, паралічі; риніт; кон’юнктивіт. У курей спостерігається посиніння шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок); набряк підклювного простору; підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках; діарея; зниження виробництва яєць; кашель і чхання.
У водоплавних птахів:
нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи);
помутніння рогівки;
сліпота.
Лікування не розроблене та недоцільне.
Для активної імунізації застосовують інактивовані та атенуйовані вакцини.
Єдиний метод боротьби з ВПГП, при його виникненні, — забої інфікованої птиці та птиці суміжних птахогосподарств з метою створення захисної зони для запобігання подальшого розповсюдження вірусу.
З метою охорони господарств від занесення збудника грипу птиці керівники та спеціалісти птахогосподарств, незалежно від форм власності, зобов’язані суворо виконувати заходи, які передбачені «Інструкцією з профілактики та ліквідації грипу птиці», затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 17.10.2011р. № 547 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8.11.2011 р. за №1277/20015, забезпечувати виконання наказу Головного державного інспектора ветеринарної медицини України № 148 від 30.11.2007 р. «Про недопущення виникнення високопатогенного грипу птиці».
З метою профілактики інфекційних захворювань птиці необхідно:
— здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки за наявності ветеринарних супровідних документів;
— з метою проведення необхідних профілактичних заходів, інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці;
— на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
— дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу домашньої птиці поза межами дворової території);
— утримувати птахів різних видів окремо;
— виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, особливо водоплавною, і синантропними птахами;
— не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
— проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
— забій домашньої птиці, призначеної для реалізації через торгову мережу, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
— проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території утримання птиці;
— проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
— дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінювати одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках).
Передача вірусу пташиного грипу до людини, часто з летальними наслідком, викликає загальне занепокоєння. Перший підтверджений випадок зараження людей «пташиним грипом» відбувся в Гонконгу в 1997 році, коли штам H5N1 викликав важке респіраторне захворювання у 18 осіб, з яких 6 померло. Випадки захворювання людей відбувалися під час епідемії високопатогенного «пташиного грипу». Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею. Упродовж 1997-2005 рр. у країнах Південно-Східної Азії захворіло 134 людини, 66 з них померли.
Більшість випадків захворювання людей було зафіксовано в сільських районах, переважно в результаті прямого контакту з мертвою або хворою домашньою птицею. На сьогодні випадків передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини виявлено не було.
Власникам птиці при виявлені ознак захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі, необхідно терміново сповістити територіальний орган Держпродспоживслужби у вашій громаді або лікаря ветеринарної медицини, який обслуговує ваш населений пункт.