Щодо повідомлення RASFF № 2024.2121-fup4

       Первомайським районним управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби від 28.03.2024 № 11.1.3-21/6261 щодо інформаційного повідомлення, отриманого по системі швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 27 березня 2024 року № 2024.2121-fup4 (далі — повідомлення RASFF). Відповідно до повідомлення RASFF виявлено форметанат в болгарському перці, походженням з Йорданії (виробник: JORDANIANPALESTINIAN AGRICULTURAL PRODUCTS MARKETING COMPANY), що експортувався з Польщі (оптовик: VITA FRUIT sp.z.o.o, Przeworsk) до України (отримувач: ТОВ «МОДЕНА УКРАЇНА», вул. Кільченська 5, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., 49000). Форметанат – це інсектицид та акарицид, який використовують для обробки насіння та деяких фруктів, у тому числі, цитрусових, персиків та нектаринів, груш та яблук, а також помідорів. Хімічно він відноситься до карбаматів.
       В організм людини та тварин формітанат може потрапляти з їжею, водою, а також при вдиханні. Для гострого отруєння формітанатом характерні нудота та блювання, біль у животі, слинотеча, діарея, підвищена пітливість, а також порушення зору, слабкість, утруднення дихання, підвищення артеріального тиску. При тяжких отруєннях спостерігаються судоми, постраждалий може впасти в кому.
Повідомлення RASFF направляється в порядку інформування та вжиття відповідних заходів, передбачених Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» та Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
       Відповідно статті 20 Законам України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини та письмово повідомити компетентний орган про вжиття відповідних заходів.
       У разі виявлення вищезазначених харчового продукту (болгарський перць) негайно повідомляти Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на електронну адресу: veterinar_kroz@ukr.net, або prv_dpss@dpssmk.gov.ua.