Важливо! СКАЗ: Що варто знати i як уберегтися!

Кривоозерське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує, про те, що з початку 2021 року на території Кривоозерщини зареєстровано ДВА випадки захворювання на сказ домашніх тварин підтверджених Миколаївською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби.

 Сказ — це гостре  інфекційне  захворювання вcix теплокровних тварин i людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками полiенцефаломiєлiту,  супроводжується  паралічами  i завжди  закінчується  — смертю. Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. Вipyc сказу  дуже  чутливий до дії ультрафіолетових i прямих сонячних променів, висушування,  гине миттєво при звичайних режимах пастеризації,  кип’ятінні, 45-70%  спирту,  мильного розчину,  50% йод  вбиває вipyc на протязі 1 хвилини.  В слинi  вipyc зберігається 1 добу, в замороженому  cтaнi  75 днів,  в гліцерині до 90 днів.  Потрапивши до рани, він може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів,  тут  він доторкується до нервових закінчень i починає рухатися  до  ЦНС, де  розмножується у нейронах. Після нагромадження  в ЦHC починається відцентровий  рух до  синових  i очних  залоз.Інкубаційний  період  від 7 днів до  року i навіть більше.

   На сказ хворіють переважно  ссавці, однак експериментально доведені  випадки сказу  птахів,  i навіть холоднокровних  тварин.  Найбільш часто хворіють на сказ серед домашніх тварин собаки та коти, хоча  можливі випадки  захворювання  великої рогатої худоби, овець, кіз, коней тощо. З іншого боку,  основним  i менш керованим джерелом інфекції є дикi тварини:  вовки,  лисиці,  єноти, борсуки, скунси, мангусти, гризуни,  кажани.  Захворівши,  дикi тварини  перестають  боятися  людей,  навіть у день можуть забігати у населені пункти, нападати  на людей  або тварин.

      Ознаки захворювання у тварин. Хвора тварина (собака) стає пригніченою  лежить,  втрачає апетит, до води байдужий — гідрофобії  немає.

Наприкінці  другого дня  виникає  неспокій,  собака  намагається сховатися в куток (під ліжко в будку),  хапає ротом повітря,  може розгризати  свою загоєну рану,  ковтає неїстівні предмети. Може тiкати з дому  -до 50 км. за день, нападає на людей.

Період  збудження  триває З-4 дні,  гине — на 6-8 день  хвороби.  Це класична  картина. Але за будь якого  випадку  поведінка  тварини  змінюється,  що має насторожити господаря.  Найчастіше  сама собака  стає  причиною зараження  людини,  тому  що живе в оточенні  людей.  Прищеплений собака, якщо його покусала  хвора  тварина,  не є джерелом  зараження  в нього не виникає агресивності, бажання кусати не виділяється  слина, вipyc сказу в слинi  відсутній.

   Набагато  частіше  в Україні реєструється сказ котів. Останніми роками сказ  котів джерелом  зараження  кожної  третьої  людини  хворої на сказ. У котів  сказ  має значно гостріший  перебіг.  Перші ознаки:  наростаючий  неспокій,  збудження,  хриплий  голос, переляканий погляд,  агресивна,  нападає,  уникає  господарів.  Під час нападу її важко відірвати  від рани  через  спазм жувальних  м’язів.

   Що необхідно  робити  коли Вас покусала  тварина. Перш за  все необхідно якомога  швидше  промити  рану водою  з господарським милом, обробити  краї 5 %-ним  розчином  йоду, накласти  стерильну  пов’язку i звернутись  у травматологічні  пункти  (відділення)  лікарні за медичною допомогою або до  найближчого  лікувально-профілактичного закладу.  Ні в якому разі не проводити самолікування. У випадках  покусiв дикими, безпритульними тваринами  за  порадою  лікаря-травматолога пройти  курс антирабiчних щеплень у стаціонарному  відділенні  медичного  закладу,  адже ці щеплення  е на сьогодні  єдиним ефективним  засобом  попередження   виникнення   сказу.

   Тварину, яка має клінічні ознаки захворювання, або у випадку  покусу чи подряпинах,  забивати забороняється  її необхідно ізолювати та звернутися в найближчу  державну  установу  ветеринарної медицини, а саме в Кривоозерську районну державну лікарню ветеринарної медицини за адресою:  вул. Центральна,21, смт Криве Озеро, або за телефоном:ь2-26-84 (05133).

Кривоозерське

міжрайонне управління        

Головного управління

Держпродспоживслужби

В Миколаївській області