Враховуючи епізоотичну ситуацію щодо виявлення захворювання африканської чуми свиней (АЧС) на території Первомайського району, Баштанського району Миколаївської області та на території Олександріївського району Кіровоградської області, Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертається до споживачів та суб’єктів господарювання всіх форм власності, діяльність яких пов’язана з вирощуванням та/або утриманням свиней.
Вірус АЧС дуже стійкий до зовнішніх факторів, в зв’язку з чим його виживання в середовища і продуктах свинячого походження надзвичайно високе. Вірус стійкий як у кислому так і в лужному середовищі, а в умовах довкілля може зберігатися при температурах: 500 С — до 7 років, 18-200 С -18 місяців, 370 С – до 30 днів, 500 С – до одної години. Охолодження (особливо заморожування) консервує вірус, у морозильнику при мінус 30-600 С лишається активним до 10 років, в охолодженому м’ясі до 15 тижнів. Така висока стійкість вірусу і сприяє його швидкому розповсюдженню на значні території.
У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м’ясі від хворих тварин — до 155 днів, в копченій ковбасі та шинці — до 5 місяців, у гною — більше 3 місяців, в ґрунті — (112 діб літо-осінь, 200 діб осінь-зима).
Факторами передавання збудника можуть стати різні об’єкти: корми, вода, гній, підстилка, предмети догляду за тваринами, одяг обслуговуючого персоналу, транспорт, які були контаміновані вірусом, а також трупи загиблих від чуми свиней. Особливо небезпечними є інфіковані продукти забою, боєнські та кухонні відходи. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, гризуни, комахи, не чутливі до нього дикі та свійські тварини, а також люди, що знаходяться в епізоотичному осередку.
На жаль, при появі симптомів захворювання в свиней, не всі власники тварин повідомляють ветеринарних спеціалістів. Продукція від таких тварин — потенційно інфікована та існує ризик того, що ця продукція реалізується на «стихійних ринках» або через мережу інтернету.
На «стихійних ринках» реалізується продукція, яка виготовлена або вирощена в домашніх умовах та господарствах. Жоден з видів такої продукції не проходить лабораторного контролю. Крім того, у жодному випадку не дотримуються умови зберігання, транспортування і реалізації м’ясо-молочної, рибної, рослинної та іншої продукції.
Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках, законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною.
Тож, в умовах напруженої епізоотичної ситуації щодо АЧС в Україні, здоров’я та благополуччя тварин, повністю залежить від громадської свідомості та дій осіб, які утримують цих тварин.
Стихійна торгівля – це адміністративні правопорушення за статті 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення (торгівля з рук у невстановлених місцях) та статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку провадження господарської діяльності).
Для споживачів єдиний правильний спосіб боротьби з стихійною торгівлею і запобігання поширення вірусу АЧС — не купувати продукти харчування та інші товари в місцях стихійної торгівлі.