Стихійна торгівля продуктами харчування – загроза епідемічного благополуччя населення. На вулицях, дворах, скверах та інших невстановлених місцях та селах Кривоозерської територіальної громади проводиться торгівля м’ясом, м’ясною і молочною продукцією, рибою, грибами та ягодами, фруктами, городиною. Особи, які реалізують свою продукцію в місцях стихійної торгівлі, документи на харчові продукти не мають тому неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування продукції, термін її придатності до споживання. Часто у місцях стихійної торгівлі реалізують контрабандну або виготовлену у підпільних цехах продукцію, яка представляє високий ризик для здоров’я людей.
Приватні особи, які реалізують продукцію, не проходять медичних обстежень і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань таких, як туберкульоз, сальмонельоз, дизентерія, COVID, гельмінтози тощо. Несвідома частина громадян надає перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі, не замислюючись про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як вони транспортувались. Не дивляться споживачі і на бруд та пил який містить в собі бактерії, спори грибів, гельмінти та токсичні елементи, що летить на продукти від машин та з-під ніг перехожих. Не згадують вони повідомлення в засобах масової інформації про гострі кишкові отруєння серед тих осіб, які вживали продукти придбані на стихійних ринках, вважаючи що з ними цього не трапиться.
Законом України «Про благоустрій населених пунктів» стихійна торгівля заборонена. Відповідно до статті 160 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» визначено відповідальність за торгівлю з рук в невстановлених місцях. Торгівля з рук у невстановлених місцях:
— торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях — тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.
— торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами — тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Законодавством України продаж харчових продуктів дозволяється здійснювати тільки через стаціонарні підприємства торгівлі, дрібнороздрібну торговельну мережу та на агропродовольчому ринку ДП «Кривоозерський центральний ринок» який відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», має експлуатаційний дозвіл за реєстраційним номером, який надає право, як оператору ринку провадити визначені види господарської діяльності з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження та рослинного походження. Дочірнє підприємство «Кривоозерський центральний ринок» має реєстраційний номер господарства, що дозволяє провадити діяльність з реалізації живих тварин на території ринку.
Відповідальність за дотримання умов зберігання та реалізації продуктів несуть керівники торгових підприємств. Споживач купуючи їжу на вулиці бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для свого здоров’я та здоров’я рідних.
У жодній європейській країні не можна побачити стихійну торгівлю продуктами харчування з тротуарів чи в інших не облаштованих місцях. Наша держава має стати членом Європейского Союзу то і повинна відповідати законодавству Європейского Союзу.
Недопущення торгівлі у невстановлених місцях відноситься до компетенції органів внутрішніх справ та місцевого самоврядування відповідно до Законів України «Про національну поліцію» та «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стихійна торгівля існує доти, доки є попит на нею.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх рідних!
Первомайське районне управління
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Миколаївській області